Yonca

  • Whatsapp

Dünyada en çok yetiştirilen yem bitkisi olma özelliğine sahip olan yonca bitkisinin anavatanı, Hindikuş Dağları, Altay Dağları, Karaburun Dağları, Karadeniz, Kafkaslar ve Anadolu’yu da içine alan çok geniş bir coğrafyadır. Ülkemizde çok fazla yabani yonca bitkisi çeşidi için gen merkezi olma özelliğine sahiptir. Yonca bitkisi, baklagil yem bitkileri içerisinde en yüksek yem değerine sahip olan bitki olma özelliğine sahiptir. Yonca bitkisi hayvan beslenmesinde daha çok kuru ot olarak tercih edilirken son yıllarda bu durum azda olsa değişmiş olup artık silaj yapılarak da kullanılmaktadır. Hayvancılıkta istenilen seviyede olmamamızın altında yeterince yonca üretimimizin olmaması da önemli bir etkendir. Yonca bitkisi bünyesinde birçok vitamin türünü barındırmaktadır. İçeriğinde en az on tür vitamin barındırdığı bilinmektedir. Kuru yoncada ise %17-18 oranında protein bulunmaktadır. Çok yıllık bir baklagil bitkisi olan yonca bu özelliği sayesinde ot verimi oldukça yüksektir. Yetiştiği yere göre farklılık göstermekle beraber 3-8 arası biçim alınabilmektedir. Ülkemiz bazlı düşünüldüğünde en çok biçim Güney ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden alınmaktadır.

Yonca Bitkisinin Bitkisel Özellikleri

Kazık kök sistemine sahip olduğundan toprakta fazlaca derine inebilme özelliğine sahip olan yonca bitkisi, uygun şartlarda yetiştiriciliği yapıldığı taktirde kök derinliği 8-10 m dolaylarına kadar inebilmektedir. Bitkinin yaklaşık olarak 2-2,5 cm aralığında kök kalınlığına sahiptir. Kırılgan ve nazik bir yapıda sap sistemine sahip olan yonca bitkisi, dik bir yapıda olan sap yapısının ortalama uzunluğu 50-80 cm arasında değişkenlik göstermektedir. Etkin yetiştiriciliği yapılması durumunda bu uzunluk 90-120 cm aralığına kadar erişebilmektedir. Yonca bitkisinin ters kalp şeklini andıran bileşik üçlü yaprak yapısına sahiptir. Menekşe ve pembe renklerde çiçeklere sahip olan yonca bitkisi, az da olsa bazı türlerinde çiçek rengi sarı renktedir. Böbrek ve kalp şeklini andıran küçük tohumlara sahiptir.

Yonca Yetiştiriciliğinde Ekolojik İstekler

Çok farklı iklim koşullarına uyum sağlayabilme özelliğine sahip olan yonca bitkisi, yine de yetiştiriciliği için en ideal ortam kurak ve sıcak hava şartları ve bol suyun olduğu alanlardır. Derin kök sistemine sahip olduğundan ötürü kuraklığa karşı son derece dayanıklı bir yapıya sahiptir. Yıllık ortalama 350-450 mm aralığında yağış alan yerlerde ilave sulanmaya gereksinim duymadan yetiştiriciliği mümkündür. Yonca bitkisi kar örtüsünün olmaması koşuluyla -25 dereceyi bulan sıcaklıklara kadar dayanabilme imkanına sahiptir. Az kumlu yeterli kireç içeren ve tınlı topraklar yonca yetiştiriciliği için en ideal topraklar olarak karşımıza çıkmaktadır.  

Yonca Yetiştiriciliğinde Hastalıklar ve Zararlılar

  • Kök çürüklüğü
  • Yaprak uyuzu
  • Mildiyö
  • Yonca mozaik virüsü
  • Yonca hortumlu böceği
  • Yaprak bitleri
  • Kör fare

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir