Sümbül(Hyacinthus)

  • Whatsapp

Zambakgiller familyasına ait olan Sümbül bitkisinin yetiştirilme nedenleri büyük ölçüde süs içindir. Parlak yeşil yapraklı ince ve uzun salkım çiçekli çok hoş bir kokuya sahip olan çok yıllık soğanlı bitkilerdendir. 15-20 cm aralığında bir uzunluğa sahip olup, ‘’Sonsuz sevgi ve bağlılığı’’ ifade etmenin en kibar yolu olarak kullanılmaktadırlar. Eskilerden beridir kişiler genelde karşı tarafa olan sevgilerinin büyüklüğünü ve besledikleri sevgilerin geçici olmadığını vurgulamak amacıyla bu eşsiz çiçeği hediye olarak kullanmışlardır. Sümbüller, daha çok mavi olmakla birlikte beyazı, pembe, sarı ve mor renkli olanları da bulunmaktadır. Oldukça dayanıklı olan Sümbül bitkisi, dayanıklı ve yetiştirilmesi kolay bitkiler sınıfında yer almaktadırlar. Saksı değiştirilmesine dahi gerek duyulmadan yıllarca aynı saksıda yetiştirilmesi mümkün olan bu çiçekler bu gibi pozitif özelliklerinden dolayı sıkça tercih edilmektedirler. Akdeniz kıyılarında ve Afrika’nın tropik kesimlerinde yabani olan yetişen bu bitkinin, 30 kadar türü bulunmaktadır.

Sümbül Bitkisinin Ekolojik İstekleri

Sümbül Bitkisi, birçok bitkiye göre yetiştirilmesi kolay olmasına rağmen yine de ışık, sıcaklık ve nem konularında belirli ekolojik isteklere gereksinim duymaktadırlar. Açık alanda yapılan sümbül yetiştiriciliğinde ortalama güneş ışığı 10-12 saat dolaylarındadır. Kış döneminde ise bu süre kısalmaktadır. Ancak nötr bitkiler grubunda yer aldığından bu olumsuz durumdan fazla etkilenmemektedir. Sera yetiştiriciliği için ise sümbüllerin erken açması için ek ışık takviyesi gerekmektedir. Ülkemizde açık alanda sümbül yetiştiriciliğinin yapıldığı yerlerde kış mevsiminde yağış miktarı fazla olduğundan bu mevsimde yeterli nem ihtiyacını sağlamaktadır. Bunun yanında kurak mevsimler içinde su depolar sümbül bitkisi aşırı nemden hoşlanmazlar. Aşırı nem bitki soğanında çürümeye sebep olacağından dikkat edilmelidir. Süzek ve tuzluluk derecesi düşük topraklar sümbül yetiştiriciliği için en ideal topraklardır. Ayrıca toprağın pH değeri 6-7 dolaylarında olması gerekmektedir. Özellikle sera içerisine dikilecek soğanın boyutu 12 cm ve üzerinde olmasına gereklidir. Dikim işlemi sonrası toprağın sıcaklığı 16-19 derece arasında olmalıdır. Sıcaklığın yükselmesi bitkinin gelişimini olumsuz etkilemektedir.

Sümbül Bitkisi Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Hastalık ve Zararlılar

Topraktaki çeşitli hastalık etmenlerine karşı ilaçlanması gerekir. Sık rastlanılan belli başlı hastalıklar ise şunlardır:

Rhizoctonia: Yapraklarda kahverengi leke yada çizgiler olarak ortaya çıkan bu hastalık daha çok filizlenme sırasında oluşmaktadır.

Botrytis cineria: Toprak kaynaklı bir hastalıktır. Soğanlar bu hastalıklı topraklara dikilirse haliyle hastalık bitkiye de bulaşmış olur. Hastalık soğanın çürümesine bitkinin sararmasına neden olur.

Pythium: Genelde dikildikten sonra 2 hafta içinde zararları ortaya çıkan bu hastalık, kök kararması ve çürümelere neden olur. Bu hastalık 16 derece ve sıcaklarda daha hızlı gelişim gösterirken 10 derece altı topraklarda gelişimi minimum seviyelere inmektedir.

 

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir