Roka(Eruca Sativa)

  • Whatsapp

Tek yıllık bitkiler grubuna dahil olan roka bitkisi, ‘’Brassicaceae’’ familyasına ait bir bitkidir. Boyu 40 cm’ye kadar uzayabilen bitkinin yeşil yapraklara ve tüylü bir sapa sahiptir. A ve C vitaminleri açısından son derece zengin bir bitkidir. Rokanın kesin bir şekilde ana vatanı bilinmemekle ancak Akdeniz ülkelerinin bu bitkinin ana vatanı olduğu varsayılmaktadır. Ülkemiz bazlı düşünüldüğünde ise Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerinde yaygın olarak yetiştirilmektedir. Roka bitkisinin tarihsel gelişimi Roma İmparatorluğu dönemine dayanmaktadır. Akdeniz Ülkelerinde (Yunanistan, Türkiye) garnitür ve salatalarda kullanılan roka bitkisi bazı ülkelerde yemek olarak da tercih edilmektedir. İtalya’da makarna ve pizzalarda sıkça kullanılmasının yanında Slovenya’da ise böreklerde sıkça kullanıldığı görülmektedir. Farklı bir aroması ve hafif acımsı lezzetiyle 15-20 yıllık süreçte Akdeniz ülkelerinin dışında da sıkça rağbet görmeye başlamıştır. Gıda sektöründe yoğun şekilde kullanımının yanı sıra eczacılık alanında da sıkça kullanılmaktadır. Birçok hastalığa iyi gelen roka bitkisi afrodizyak özelliğinde dolayı da kullanılmaktadır.

Roka Bitkisinin Ekolojik İstekleri

Roka bitkisi, toprak bakımından seçici bir bitkidir. Organik maddece zengin ve kumlu-tınlı topraklar roka bitkisinin yetiştirilmesi için son derece uygundur. Killi topraklar ise bitkinin gelişimi açısından uygun olmadığı için tercih edilmemelidir. Doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi tarım amaçlı da yetiştirmekte olan roka bitkisi, evde saksıda da olmak üzere hemen hemen uygun toprağın olduğu her yerde yetiştirilmesi mümkündür. Roka bitkisi, her gün düzenli bir şekilde sulanmaya ihtiyaç duymakta olup bu sulama sabah erken saatte ya da akşam serinliğinde yapılmalıdır.

Roka, sıcak bölgelerde yaz aylarında ağaç diplerindeki gölgede soğuk bölgelerde ise kışın don olaylarına karşı örtü veya koruyucu bir malzeme altında yetiştirilmesi gerekmektedir. Roka hasat ederken ise bitki köklerinin zarar görmemesine özen gösterilmelidir. Roka toplandıktan sonra fazlaca süre muhafaza edilemeyeceği için günlük ihtiyaç kadar hasat edilmesi gerekmektedir. Buzdolabında bile en fazla bir hafta taze kalmakta olup belli süreden sonra sararmalar oluşup bozulmalar başlamaktadır.

Roka Bitkisinin Faydaları

  • Etkili bir antioksidan kaynağıdır.
  • Kemik gelişimi ve sağlığı için son derece yararlıdır.
  • İçerdiği vitamin ve minerallerden ötürü cilt sağlığına olumlu etkileri bulunmaktadır.
  • Göz sağlığı için çok yararlıdır.
  • Alzheimer riskine yakalanma ihtimalini düşürür.

Roka bitkisi yukarıda sayılan faydalarının yanında iştah açıcı gibi bir özelliğe de sahip olduğundan özellikle diyet yapan kişilerin roka tüketimi konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir