Patlıcan (Solanum Melongena L.)

  • Whatsapp

Ana vatanı genel olarak Çin ve Hindistan olarak bilinmesine rağmen Afrika’da patlıcanın yabanı olarak yetiştiği de bilinmektedir. Patlıcan ilk olarak Mısır üzerinden Kuzey Afrika’ya oradan da Araplar tarafından İspanya’ya tanıtılmıştır. Ülkemizde ise 17. yy’dan beri patlıcan yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bilhassa bizim ülkemizde patlıcan bayağı sevilen ve kullanım alanı çok fazla olan bir sebzedir. Ülkemizde Karadeniz, İç ve Doğu Anadolu Bölgelerimizin bazı yerleri dışında hemen hemen her yerde üretimi yapılabilmektedir. Patlıcan ülkemizde açıkta yazlık sebze olarak seracılık faaliyeti adı altında da kış ve bahar aylarında üretimi yapılabilen sebzelerdendir. Ülkemizde üretilen patlıcanın hemen hemen hepsi ülke içinde tüketilmektedir. Son zamanlarda düşük sıcaklıklarda da meyve verebilen türlerin ortaya çıkması ile üretimi alanı ve üretim miktarı ciddi şekilde artış göstermiştir. Ülkemizde yıllık üretim miktarı 900.000 ton dolaylarındadır.

Patlıcan Yetiştiriciliğinde Ekolojik İstekler

Patlıcan, genel itibariyle sıcak iklim bitkisi olup soğuktan fazlaca etkilenmektedir. Yetişme döneminde sıcaklığın -1 ile -2 dereceye inmesi durumunda bitki ölür. Tohum ekiminden hasat edileceği tarihe kadar don olayına maruz kalmamalı ve bitkinin gelişmesi ürün vermesi için 15-35 derece aralığında sıcaklığa gereksinim duyarlar. Toprak seçiciliği yoğun olan bir sebze olan patlıcan, killi topraklardan pek hoşlanmaz. Ağır ve bol rutubetli topraklar ise bitkide kök çürüklüğüne sebebiyet verir. Derin, geçirgen ve organik maddece zengin topraklarda iyi gelişir ve daha bol ürün verir. Patlıcan yetiştiriciliğinde can suyu denilen ilk su verildikten sonra hava durumuna göre takribi 15-20 su verilmemelidir. 15-20 günlük bu sürenin ardından suya ihtiyaç duyulduğunda bol su verilmelidir. Çiçeklenme döneminde yersiz sulama yapılmamalıdır. Bitkilerde meyve oluşmaya başladığı andan itibaren belli aralıklarla sulama yapılmalı özellikle de her hasat işleminin akabinde sulama yapılması meyve oluşumu arttırıp süreci hızlandıracaktır. Yetişme evresinde 7-8 günde bir sulama patlıcan için en ideal olanıdır. Az sulama bitkide acılığa ve mahsulde azalmalara sebep olur.

Patlıcan Tüketmenin Vücuda Yararları

  • Sindirim sisteminde rahatlatıcı etkiye sahiptir.
  • Fazlaca lif içerdiğinden kabızlığı engeller.
  • A, B1, B2 ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.
  • Kolesterolün düzene girmesinde etkin rol oynar.
  • Kan basıncını arttırır.
  • Kalp sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
  • Fazla su içerdiğinden cildi nemlendirir.
  • Güçlü bir antioksidandır.
  • Bacak ve basenlerde selülit oluşmasını engeller.

Patlıcan Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Hastalıklar

Domates Mildiyo Hastalığı: Hastalığın bulaştığı artıklar ve meyveler toplanıp imha edilmeli, sabah akşam çiğ tutmayan güneye bakan yerlerde üretimi yapılmalıdır.

Patlıcan Erken Yanıklık Hastalığı: Temiz tohumlar kullanılmalı ve fidelikler ve seralar sık sık havalandırılmalıdır. Aşırı sulama yapılmamalı ve hastalıklı artıklar bölgeden uzaklaştırılmalıdır.

Külleme Hastalığı: Hastalıklı bitki artıkları yakılmalı ya da uzağa gömülmelidir.

Bakteriyel Benek Hastalığı: Hastalıklı artıklar yok edilmeli, fidelikler ve seralar sık sık havalandırılmalı, hastalığın görüldüğü seralar bir yıl ekim nöbeti uygulanmalıdır.

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir