Papatya

  • Whatsapp

Papatyalar, kimi zaman seviyor sevmiyor diye başlayan aşk fallarında, kimi zaman saçların arasına sıkıştırılmış bir taç yapımında kullanılan, kimi zaman da güzel vazolarda eşsiz bir dekor süsü olarak kullanılan albenisi bayağı yüksek olan bir çiçektir. Parklarda, tarlalarda dahil olmak üzere yol kenarlarında bile rastlanabilen bu hoş çiçeklerin yetiştirilme oranı bayağı yüksektir. Sapları olmayan, ince yapraklara sahip olan Papatyalar, ortalama 25 cm boya sahip olurlar. Mayıs ve Ağustos aylarında yetişen bu güzel çiçekler benzersiz bir görüntü ve kokuya sahiptir.

Ana vatanı Güneydoğu Avrupa olan bu çiçek neredeyse tüm Dünya’da yaygın bir şekilde  yetiştirilmektedir. Papatyalar beyaz yapraklarının ortasında sarı renkte ve koni şeklinde bir bölüme sahiptirler. Kendine has keskin kokusu ve acı bir tadı bulunan Papatyalar, yaprakları kurutulmuş  ya da taze bir şekilde kaynatılarak Papatya, çay olarak da tüketilebilmektedir. Bunun yanında Papatya çiçeğinden elde edilen uçucu yağ aroma terapide ve kozmetik alanındaki malzemelerin yapımında etkin bir şekilde kullanılmaktadır. Papatya çiçeğinin özünde tanen ve glikozit maddeleri yer alır. Papatya eşsiz güzelliği ve kokusunun yanında tıp alanında da fazlaca yararlanılan bitkilerdendir. Tarihte özellikle Mısırlılar, Yunanlılar ve Romalılar tarafından özellikle ilaçların yapımında kullanılan bu bitki, günümüzde bile gaz, adet sancısı ve spazm sorunlarının çözülmesinde çok etkin kullanılmaktadırlar. Ayrıca sinir sisteminin düzene girmesinde olumlu katkı sağlayarak uyku kalitesinin artmasında etkin bir rol oynamaktadır. Her vücutta farklı reaksiyon gösterebilme ve bazı ilaçlarla etkileşimi zehirlenmelere neden  olduğundan hekim bilgisi dahilinde kullanılması gerekmektedir.

Papatya Çiçeğinin Ekolojik İstekleri

Papatyalar, soğuğa dayanıklı bitkilerdir. -12 dereceye kadar inen sıcaklıklarda yaşayabilme özelliğine sahiptirler. Güneşi sever ve yüksek yaz sıcaklıklarında gelişim gösterebilirler. Genel itibari ile kuraklığa dayanıklı olmasının yanında büyüyüp gelişmesi için azda olsa suya gereksinim duymaktadır. Yetiştirilmeye en müsait çiçeklerin başında gelen Papatyalar, hemen hemen her toprak türünde yetişebildiği gibi kumlu, kumlu-killi ve drene edilmiş topraklar gelişimleri için çok daha uygun topraklardır.

Papatya Çayının Faydaları

  • Migren ağrılarına iyi gelir.
  • Stresi azaltıcı etkisi vardır.
  • Ağız kokularını ve diş çürümelerini engeller .
  • Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkileri vardır.
  • Kandaki insülin miktarını düzenlediğinden diyabeti önleyici etkiye sahiptir.
  • Uyku düzensizlikleri üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.
  • Adet ağrılarını azaltır.
  • Kanser hastalığını önlemede etkilidir.

Yukarıda da belirtildiği üzere papatya çayı makul ölçülerde kullanıldığında insan vücudu için son derece faydalıdır. Ancak aşırı dozda tüketildiğinde mide bulantısı ve sersemlik gibi yan etkileri oluşabilmektedir. Hamile ve emziren kişilerde papatya tüketiminin güvenli olduğuna dair mevcut bir araştırma olmadığından gebelerde kullanımı pek önerilmez. Polen alerjisi olan kişilerin de papatya çayını kullanması uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir