Orkide

  • Whatsapp

Çiçekli bitkilerin içinde en geniş familyalardan olan Orkideler, çöller ve kutuplar haricinde hemen hemen her türlü iklim koşullarında faaliyet gösterebilmektedir. Dünyada 900 civarinda cins ve 20.000 civarinda da Orkide türü olduğu belirtilmektedir. Bu orkidelerden bazıları Geofit olarak (toprakta) diğer kalan büyük çoğunluğu ise Epifit olarak başka bitkilerin üzerinde yaşamaktadırlar. İlk olarak İngiliz botanikçilerce benzersiz güzellikteki eflatun çiçekli türünün keşfedilmesi ile Orkideler aşırı bir şekilde rağbet görmüştür ve bu sebepledir ki İngilizler bu döneme ‘’Orchidelirium’’yani ‘’Orkide Çılgınları’’adı verilmiştir. Eşsiz bir çiçek olmasının yanında Maraş dondurmasının ve sevilen bir kış mevsimi içeceği olan salebin tadının ana kaynağını oluşturmaktadır.

Orkide Bitkisinin Ekolojik İstekleri

Orkideler, genelde yılda 2 defa çiçek açarlar ancak bakımları uygun ve zamanında yapılırsa bu sayının 4’e kadar çıkabilmektedir. Orkideler hassas bitkiler olduğu için sulama işleminin etkin ve zamanında yapılması gerekmektedir. Orkidelerin sulanması için kış mevsiminde hafta da bir yeterli olurken yazın 4 günde bir sulanması gerekmektedir. Ayrıca genel itibariyle hassas olan bu bitkiyi mümkünse günün aynı saatinde ve aynı miktarda su ile sulanması gerekmektedir. Musluk suyu yerine içme suyu kullanılması gerekmektedir. Genel olarak ışığı ve havadar ortamları seven bu bitkiler ışığı sevmelerine rağmen yine de direk bir şekilde güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır.

Orkide Bitkisinde Görülen Hastalıklar

                Orkide yetiştiricilerin hastalık durumlarında müdahale amaçlı yapabilecekleri en pratik ve etkin çözüm Orkidelerini sık sık kontrol ederek hastalıkların ilerlemeden farkına varması ve alınabilecek çözümler uygulamasıdır. Hastalık bulaştığı fark edildiği anda hastalığın büyümesi ve çoğalmasını önlemek adına bitki aşırı sulamadan ve fazla nemden mümkün mertebe uzak tutulmalıdır. Bu dönemde özellikle bitkiler sabah sulanmalı akşama nemli kalmaları engellenmelidir. Bunun yanında hastalık döneminde Orkidelerde kesmek ve budamak amaçlı bakımlarında kullanılan tüm malzemeler her kullanım öncesi dezenfekte edilerek kullanılmalıdır. Orkide üretiminde sık rastlanılan hastalık çeşitlerini sıralayacak olursak:

Yaprak Lekeleri

Genelde yaprağı tamamen öldürmeyen ancak şekil bozukluğuna uğratan bir hastalıktır. Hastalık genelde yaprağın uç kısmında başlayarak yaprak geneline doğru yayılım gösterir. Yaprak üzerinde lekeler oluşmasına sebep olur ve ilerleyen aşamalarda bu lekeler sarı ve siyah renk alırlar.

Virüsler

Orkidelerin karşılaştıkları hastalıklar içinde onları en zorlayan hastalık türüdür. Bu hastalık bitkiye bulaştığı anda maalesef ki kontrolü pek mümkün olmamaktadır. Genelde kesim ve budama yapılan araçlar aracılığıyla bulaşır hastalık oluşumunu önlemek için çiçeklerin kesim ve budama işlemlerinde kullanılan araç ve gereçlerin çok iyi steril edilmesi gerekir.

Taç Yaprağı Yanıklığı 

Hastalık genelde çiçeğin taç ve çanak yapraklarında oluşan kahverengi lekeler olarak görülürler. Daha ilerleyen safhalarda tüm çiçeği kaplar. Daha çok ılık ve nemli havalarda görülen bir hastalık türüdür. Bu durum ile karşılaşıldığında fazla su ve nemden bitki uzak tutulmalı ve iyi havalandırma hastalığın kontrolüne olanak sağlar.

Siyah Çürüklük

Salgın şeklinde tüm Dünyada görülebilen bu hastalık ılık ve nemli (Phthium) ve soğuk (Phytophora) iklim koşullarında meydana gelir. Yılın 365 günü oluşabilecek bir hastalıktır. Phthium çok daha tehlikeli olup kısa sürede bitkinin her tarafına yayılım gösterirler.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir