Menekşe (Viola)

  • Whatsapp

Bilimsel adı Viola olan Menekşe bitkisi, Menekşegiller familyasının en nadide üyelerindendir. Daha çok saksılarda yetiştirilen bir bitki olan Menekşeler, doğal aydınlanma bölgelerinin gölge alanlarında yetiştirilmektedirler. Yetiştiği iklime ve toprağa göre çok fazla çeşide ayrılan bu bitki, renk, koku ve görüntü itibariyle fazlaca türe ayrılmaktadır. Genelde 10-40 cm arasında değişen bir boya sahip olup çok yıllık bitkiler grubuna dahildirler. Menekşe bitkisi, hemen hemen dünyanın her tarafında yetiştirilmekte olup ancak özellikle Kuzey Yarım Kürede çok daha fazla yetiştirilmektedir. Bu bölge dışında Güneydoğu Asya ve Hawaii bölgelerinde de sıkça yetiştirilir. Ev ortamında yetiştirilmeye en müsait çiçeklerin başında gelen Menekşe bitkisi sık sık gübreleme ihtiyacı duymaması da sıkça tercih edilme nedenleri arasında yer almaktadır. Menekşe çiçeği yemeklerde, evlerin süslenmesinde ve bitkisel çayların yapımı başta olmak üzere birçok alanda kullanılmaktadır. Çiçek kısımları ve yaprakları C ve A vitamini yönünden çok zengin olan Menekşe Bitkisi, antioksidan özelliği bulunduğundan ötürü belli aralıklarda tüketilmesi çok yararlıdır.

Menekşe Bitkisinin Ekolojik İstekleri  

Ev ortamında yetiştirildiğinde genelde oda sıcaklığı Menekşe bitkisinin gelişimi ve devamlılığı için yeterli olmaktadır. Bu sıcaklıklar ortalama gündüz 22-25 derece gece ise 18-21 dereceleri arasıdır. Bitki mümkün olduğunca 12 derecenin altını ve 27 derecenin üstünü görmemelidir. Pencere kenarında yetiştiriliyorsa şayet gece ani sıcaklık düşüşlerine çok dikkat edilmelidir. Bu bitki, yüksek derece sıcaklığa ilaveten orta derecede toprak neminden hoşlanırlar ve bu iki ölçüt bitkinin büyümesi ve uzun yıllar sağlıklı kalmasına imkan sağlamaktadır. Toprağı fazla nemli olursa köklerde çürümeler görülür. Bu bitkiler için en ideal su sıcaklığı ortam sıcaklı derecesidir ve bitki alttan sulanmalı ve sulama suyunda kireç olmamasına özen gösterilmelidir. Direk bir şekilde ışığa maruz kalmaktan hoşlanmayan bu bitkiler aydınlık ortamı severler. Evlerde beslenen türlerinde yaz aylarında evin kuzeye ve doğuya bakan cephelerin cam kenarlarında, kış aylarında ise batı ve güneye bakan kısımlar en uygun bölümlerdir.

Menekşe Bitkisinin Faydaları

  • Baş ağrısı, sinirlilik ve uykusuzluğa karşı iyi gelmektedir.
  • Soğuk algınlığı, bronşit ve öksürük için iyileştirici rol oynar.
  • Egzama ve akne gibi cilt sorunlarında iyileştirici etkiye sahiptir.
  • İdrar yolları enfeksiyonlarının azalmasında etkilidir.

Menekşe Bitkisinin Yetiştirilmesindeki Sorunlar

Çiçeklenmenin Olmaması: Kuru ve soğuk hava, hatalı gübreleme, kışın yetersiz ışık, saksının sık sık ya da uzun aralıklarla değiştirilmesi ve bitki yerinin değiştirilmesi bu sorunun oluşmasının sebeplerindendir.

Tomurcuk Dökülmesi: Fazla gübreleme, kuru hava, ani sıcaklık değişimi ve uygun olmayan toprak bitki tomurcuğunun açılmadan dökülmesine sebep olmaktadırlar.

Halka Lekeler: Bitki soğuk suyla yıkamak, soğuk hava akımına maruz bırakmak vb. nedenler bitkinin yaprak yüzeyinde sarı yuvarlak renkte lekelerin oluşmasına neden olmaktadır.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir