Maydanoz

 • Whatsapp

Akdeniz ülkesi bitkisi olan Maydanoz, eski Yunan ve Romalılar döneminden beri sofralarda sıklıkla kullanılmaktadır. Fas, Cezayir ve İspanya vb. ülkelerde fazlaca yabani maydanoz mevcuttur. Birçok yemekle salatalara çeşni vermesi açısından yaprakları kullanılmaktadır. Maydanozgiller sınıfının temel bitkilerindendir. İki yıllık otsu bir bitkidir. Birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de maydanoz 12 ay pazarlardan eksik olmayan bir bitki olup, E vitamini yönünden çok zengindir. Kendine has çok hoş bir kokusu mevcut olup yıl boyunca üreticilere gelir sağladığından ekonomik değeri çok yüksek olan bir sebzedir. Ülkemiz topraklarında ticari getiri kaynağı olarak Ege, Akdeniz ve daha yoğum olarak da Marmara bölgelerinde üretilmekte olup, uygun iklim koşulları oluşturulduğu durumlarda bahçelerde de küçük çaplı yetiştirilmektedir. Ülkemizden her yıl 30.000 tonun üzerinde maydanoz üretimi yapılmaktadır.

Maydanoz Bitkisinin Ekolojik İstekleri

Yukarıda belirtildiği üzere Akdeniz iklimine has bir bitki olan Maydanoz, dünyada ılıman iklim kuşağına sahip tüm bölgelerde yetişebilme özelliğine sahiptir. Bilhassa yarı gölge ve güneşli bölgelerde yetiştirilmeye çok daha müsaittir. Balkonda dahil olmak üzere bir çok yerde yetiştirilmeye uygun bir bitkidir. Maydanoz suya çok ihtiyaç duyan ve suyu çok seven bir bitkidir. Toprağın sürekli nemli oluşu bitkinin gelişimini olumlu etkilemektedir. Sulama yetersiz olduğu durumlarda ise bitkinin gelişimi yavaşlar bitki bodurlaşır, yapraklarında ufalma ve sararmalar meydana gelir. Maydanoz üretim sürecinin en önemli aşamalarından biri yabani ot temizliğidir. Yabani ot oluşumunu engellemek için doğru şekilde çapalama yapılmalı daha büyük alanlarda ise kültüvatör ya da çapa makineleri ile toprak yabani otlardan arındırılmalıdır.

Maydanoz üretim sürecinde ciddi bir hastalık ve zararlı tehdidi mevcut değildir. Fakat maydanoz tohumunun çimlenme döneminde toprak bozkurtları zararlıları görülebilir. Bu zararlıların topraktan arındırılması ise toprağın ilaçlanması ile mümkün olabilmektedir.

Maydanoz Bitkisinin Faydaları

 • Diş ve diş eti hastalıklarına karşı koruyucu görevi vardır ve ağız kokusunun giderilmesine yardımcı olur.
 • Kalp sağlığı ve kansere karşı koruyucu özelliği vardır.
 • Diyabet hastalarının şekerini düşürmeye yardımcı olur.
 • Antiseptik olup gaz giderici etkiye sahiptir.
 • Çok etkili bir idrar söktürücüdür.
 • Karaciğerin temizlenmesine yardımcı olur.

Yukarıda belirtilen faydalarının yanı sıra maydanoz fazla tüketildiğinde aşağıdaki sıkıntıların oluşmasına neden olabilmektedir. Bu sıkıntılar:

 • Yüksek tansiyonu olanlar tüketirken dikkatli olmalı
 • Kan sulandırıcı ilaç kullananlar da maydanoz tüketirken dikkatli olmalı
 • Maydanozun fazlaca tüketimi cilde döküntüye neden olabilmektedir.
 • Hamile ve emzirme döneminde de kasılmalara sebep olabildiğinden maydanoz tüketirken dikkatli olunmalı

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir