Marul

  • Whatsapp

Marul bitkisi, tek yıllık serin iklimleri seven bir bitkidir. Bütün yıl boyunca pazarlar ve marketler başta olmak üzere her yerde kolayca temin edilebilmektedirler. Genelde 2-3 ay gibi kısa sürede yetişen marul açık (erken ilkbahar ve sonbaharda) veya üstü kapalı olarak (kış ayında) uygun ortam oluşturulması halinde 12 ay boyunca yetiştirebilme özelliğine sahiptir. Marul fiyatlarında yıl boyunca dalgalanmalar yaşanmaktadır. Marul yoğunluğunun yaşandığı mayıs, haziran ve sonbahar aylarında fiyat düşük seviyelerde seyrederken aralık, ocak ve şubat aylarında ise daha uçuk fiyatlara satılmaktadır. Son zamanlarda yağlı baş marul ve kıvırcık marulun Türkiye’de yeme alışkanlığı kazanması ve üretimi marul çeşitliliğinin artmasına neden olmuştur. Marullar, özellikle taze olarak tüketildiğinden ötürü herhangi bir besin kaybına uğramadan tüketildiğinden ötürü insan sağlığına yararı çok fazladır. Marul ve baş salata fiyatları her zaman kıvırcık yaprak salatadan daha pahalıdır. Halk arasında ‘’atom salata’’ olarak adlandırılan baş salataları özellikle büyük oteller kullanmaktadır. Yaprak salata ve marullar içerdikleri vitamin ve mineral bakımından baş salatalara göre çok daha zengindir.

Marul Bitkisinin Ekolojik İstekleri

Marullar, nemli hava koşullarında yetişmeye gereksinim duyan soğuğa az s-da olsa dayanıklı olan ılık iklimlerin tipik bir sebzesidir. Oluşum süresi kısa olduğundan bölge ayırt etmeksizin neredeyse tüm Türkiye’de yetiştirilmesi mümkündür. Yaz aylarını serin geçiren bölgelerde de 1000 m üstü yaylalarda yetiştirilme imkanına sahiptir. Marul yetiştiriciliği açısından en ideal sıcaklık 15,5 derece ile 18,3dereceleri arası olarak bilinse de özellikle baş bağlama döneminde 8 ila 12 derece aralığı en ideal seviyelerdir. Marullar toprak olarak ise humuslu, besin maddelerince zengin, tınlı kumlu veya kumlu tınlı toprakları sevmektedir. Marul tohumlarının toprağa ekimi, Akdeniz ikliminin egemen olduğu bölgelerde Ağustos ile Aralık ayları arasıyken dikim Eylül-Ocak ayları arasıdır. Dikim işleminin ardından yabancı otlardan toprağı arındırmak ve toprağı şenlendirmek amacıyla çapalama yapılmalıdır. Açık alandaki üretimlerde yağmurlama tipi sılama yapılmalıdır. Toprağın suya doyduğu ölçünün fazlası su verilmelidir aşırı su verildiği taktirde marul köklerinde kök çürüklüğü oluşmaktadır.

Marul Yetiştiriciliğinde Sık Rastlanılan Hastalıklar: Antraknoz, beyaz çürüklük, sap çürüklüğü, kurşuni küf, külleme, kahverengi yanıklık vb.

Marul Yetiştiriciliğinde Sık Rastlanılan Zararlılar: Yaprak piresi, kırmızı örümcek, dana burnu, bozkurt, lahana tırtılı vb.

Marul Bitkisinin Faydaları

  • Mikroplardan korur
  • İltihabı önler
  • Saç sağlığı destekler
  • Cilt sağlığına katkı sağlar.
  • Kalp sağlığını destekler
  • Kilo vermede yardımcı olur.
  • Kanser hücrelerinin oluşmasını engeller.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir