Kültür Mantarı (Pleurotus Florida)

  • Whatsapp

Dünyada eskiden beri yetiştiriciliği yaygın şekilde yapılan kültür mantarı ülkemizde 1970’lerde ilk kez yapılmaya başlanmıştır. Ancak yapılan araştırmalar mantar üretim işine giren kişilerin %75 gibi büyük bir çoğunluğu bu işi uzun vade de yapmadığı genelde 1-5 yıl aralığında herhangi bir nedenden ötürü bu işi bırakmaktadırlar. Mantar üretim işine ilk kez girecek kişiler mutlaka önceden torbalanmış ve içinde miselleri bulunan hazır kompost ile işe başlamalıdırlar. Bu hazır kompostlar ile mantar üretimi 3-6 aralığında devamlılığı olmalıdır ki bu husus mantar üretimi çok kilit öneme sahiptir. İlk kez mantar üretimi yapan kişiler bu işi genelde çok basite alarak bu işe giriştikleri için genelde sonu hüsranla bitmektedir. Oysa ki mantar yetiştiriciliği yüksek oranda teknik bilgi gerektiren bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Kültür mantar yetiştiriciliğinde şapkalı mantar en çok talep gören ve haliyle yetiştirilen türdür. Toprak üstündeki beyaz renkli sap ve şapka kısmı yenen türdür. İçerisinde minimum seviyede yağ ve karbonhidrat bulundurduğundan kalp ve damar sağlığı için en ideal besin maddelerindendir.

Kültür Mantarı Yetiştirme Yöntemleri

Kasa Tipi Yetiştirme: Orta ve büyük işletmelerin yoğun olarak kullandığı yetiştirme şekillerindendir. Kompostun kasalara dökülmesi, misel ekimi, toprak örtme, hasat ve boşalma işlemlerinin mekanik yolla yapılarak iş gücüne olan ihtiyacının minimum seviyelere indiği yöntemdir. Yeterli mekanik imkanların olmadığı işletmelerde bu yöntem ekstra kasaların taşınması ve yerleştirmesi işleminden ötürü yoğun iş gücüne ihtiyaç duyulmaktadır.

Ranza Sistemi Yetiştirme: Bu tür yetiştirme yöntemi daha çok büyük çaplı işletmeler uygulanmaktadır. Mantar yetiştiriciliğinde söz sahibi ülkeler ranzaların dolumu, boşaltımı, misel ekimi, örtü toprağı ekme işini ve hasat işini de dahil olmak üzere tüm işlemleri mekanik bir sistemle yapmaktadırlar. Ranzalar tahta, demir ve alüminyumdan olabilir ancak tahta ranza dayanıklılığının demir ve alüminyuma nazaran daha az olmasından ötürü daha az tercih edilmektedir.

Plastik Torba Sistemi: Bu yöntemde daha çok küçük çaplı daha çok aile işletmeleri ve orta büyüklükteki işletmeler için uygun olan bir yöntemdir. Bu sistemde odalara torbaların taşınması, yetiştirilmesi, toprağın örtülüp ve boşaltılması işlerinin tümü insan gücüne dayalı bir şekilde yapılmaktadır. Bu yüzden diğer yetiştirme türlerine nazaran daha çok insan gücüne dayanan bir yetiştirme şeklidir.

Kültür Mantar Yetiştiriciliğinde Sulama

Kültür mantarı içerisinde %90-%92 civarında su bulundurduğundan ötürü mantarın suya olan ihtiyacı çok fazladır. Yapılacak sulamalar, mantarın su ihtiyacını karşılayacak aynı zamanda da misel gelişimine zarar vermeyecek miktar ve aralıklarda olmalıdır. Kompost ne kadar iyi hazırlanırsa hazırlansın, çevre koşulları da ne kadar uygun olsa da mantar iyi bir sulama ortamı sağlanamasa mantar yetiştiriciliğinden istenilen verimin alınması nerdeyse imkansızdır. Genelde mantar yetiştiriciliğinde yapılan en temel hata sulamanın yanlış yapılması ile alakalı hatalardır. Sulama hataları direk verim ve kalite kayıplarına neden olmaktadır.

Kültür Mantarı Tüketmenin Vücuda Faydaları

  • Kanser hücrelerinin oluşumunu engeller.
  • Kemik sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
  • Kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.
  • Beynin gelişiminde ve korunmasında etkilidir.
  • Cilt sağlığını koruyarak yaşlanmayı geciktirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir