Kimyon

 • Whatsapp

Ana vatanı Akdeniz havzası ve Mısır olan kimyon, ülkemizde Orta Anadolu bölgesinde Eskişehir ve Konya civarında üretilmektedir. Kimyon çok yaygın bir kullanım ağına sahip bir bitki çeşididir. Maydanozgiller familyasına ait bir bitkidir. Kimyon dünya genelinde de üretilen ve tüketilen bir bitki çeşididir. Bilhassa Almanya, Macaristan, Hollanda, İtalya, İsveç ve Norveç’te yetiştirilmektedir. Üretim bakımında Almanya öncü ülke olarak karşımıza çıkmaktadır. Kurak bölgelerde daha çok küçük meyveli türleri yaygın iken yağışlı bölgelerdeki yetiştiriciliğinde ise büyük meyveli olanlar daha yaygın olarak üretilmektedir. Kimyonun ilk üretimi çok eskilere dayanmaktadır. Kendine has keskin ve hoş kokuya sahip bir bitki türüdür. Tohumları toz haline getirilerek daha çok pastırma, sucuk, et, turşu, peynir ve salamura yapımında kullanılmaktadır. Bünyesinde reçine, sabit ve uçucu yağlar barındırmaktadır. Demir minerali açısından oldukça zengin olan kimyon bitkisi, baharat olarak sıklıkla kullanılmasının yanında çayı ve yağı da kullanılmaktadır.

Kimyon Yetiştiriciliğinde Ekolojik İstekler

Uzun süren kuraklıklara dahi dayanabilen bir bitki olup rüzgardan pek hoşlanmamaktadır. Tropik özellik gösteren bir bitki türü olmasından ötürü meyve bağlama ve çiçeklenme döneminde karşılaştığı düşük nemde etkilenmemektedir. Nemin %60-65 dolaylarında ve hava sıcaklığının 10-15 derece arasında olduğu durumlarda en iyi gelişimi gösterirler. Güneşli ve kısmen gölgelik diye tabir edilen yerlerde yetişmekten hoşlanmaktadır. Yıllık yağışın 300-400 mm arasında değiştiği yerlerde iyi gelişim gösterirler. Derin, humusça zengin, drenajı iyi hafif topraklarda istenilen sonuçları vermektedir. Toprakta kirecin bulunması istenilen bir durumdur. Çok kumlu ve ağır killi topraklar yetiştiriciliği için uygun topraklar değildir. Kimyon bilhassa çimlenme döneminde suya ihtiyacı bulunmaktadır. İstenilen verimin alınabilmesi için en azından çimlenme döneminde kafi düzeyde sulama yapılması son derece büyük öneme sahiptir.

Kimyon Tüketmenin Vücuda Faydaları

 • Sindirimi düzenler.
 • Kemik ve kas gelişimini destekleyici etkiye sahiptir.
 • Diyabet tedavisine iyi gelmektedir.
 • Vücudumuzdaki zararlı kimyasallara karşı koruyucu etkiye sahiptir.
 • Yüksek kolesterolü düşürücü etkiye sahiptir.
 • Gıda kaynaklı enfeksiyonları azaltır.
 • Kanseri önleyici etkiye sahiptir.
 • Astım ve bronşit tedavisinde etkilidir.
 • Kalp sağlığına iyi gelmektedir.
 • Cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Kimyon Yetiştiriciliğinde Bakım ve Yabancı Ot İlaçlaması

Kimyon ekildikten 30-40 gün sonra toprak yüzüne çıkar. Kimyon ot gerektirmeyen ya da çok az ot gerektiren topraklara ekilmelidir. Kimyonla birlikte yabancı otlar da büyümeye başladığından ötürü bu durum hayati öneme sahiptir. Nisan ayının ortalarında gübre atılan toprağın 1-15 Mayıs arasında yabancı otlarının özellikle elle yolunması gerekmektedir. Çiçek zamanı yapılacak yabani ot ilaçlaması kimyon verimini fazlaca düşürmektedir. Kimyon yetiştiriciliğinden etkin verimin sağlanabilmesi için bu hususa çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir