Kereviz (Apium Graveolens)

  • Whatsapp

Tipik bir kış sebzesi olan kereviz bitkisi, yaprak sapları ve kökleri sebze olarak sıkça tüketilen bir bitkidir. Sebze olarak tüketilen kereviz bitkisi tek yıllık, ancak tohum olarak kerevizin tüketilmesi durumunda ise iki yıllık bir bitkidir. Üretim alanı bayağı geniş olan kereviz bitkisi hemen hemen dünyanın her yerinde yetiştirilebilme olanağına sahiptir. Ana vatanı Amerika, Avrupa, Hindistan ve Avustralya olduğu varsayılmaktadır. Kerevizin ekim alanı ve üretim miktarında yıldan yıla dalgalanmalar görülmektedir. Ülkemizde her yıl ortalama 18.000-20.000 ton arasında kereviz üretilmektedir. Kereviz bitkisi; protein ve karbonhidrat bakımından bayağı fakirken A,B,C vitamini ve mineral madde bakımından ise oldukça zengin olduğundan dolayı sebzeler içerisinden özel bir yere sahiptir. Tarihte ilk olarak tıbbi bitki olarak üretimi yapılan kereviz bitkisi sebze olarak tüketilmesi diğer sebzelere nazaran çok daha geç olmaktadır. Günümüzde kereviz sebzesi zengin fakir herkesin sofrasında yer almasının yanında modern tıbbı bir bitki olarak da içerdiği vitaminler dolayısıyla özellikle sinirleri yatıştırma, iştah açma ve böbrek hastalıklarında sıkça kullanılmaktadır.

Kereviz Yetiştiriciliğinde Ekolojik İstekler

Kereviz genel olarak kışların ılık, yazları ise fazlaca sıcak olmayan ve kurak geçmeyen yerleri fazlaca sevmektedir. Yetişme döneminde ortalama 15-20 derece aralığında sıcaklık en ideal sıcaklıktır. Fazla sıcak ve fazla soğuk havalardan pek hoşlanmaz. Sıcaklık fazla olur ve 30 derecenin üzerini bulacak seviyelere çıkarsa bitki gelişimi bu durumdan olumsuz etkilenmektedir. -1 dereceye varan sıcaklıklara kadar dayanır ancak sıcaklığın -1’den daha soğuk dereceleri görmesi durumunda bitki ciddi oranda zarar görmektedir. Ilık ve serin iklimleri sevdiğinden ötürü deniz kıyılarında ve kuvveti topraklarda çok iyi verim verirler. Işıktan fazla hoşlanmazlar bu sebepten ötürü gölge yerlerde çok daha iyi gelişim gösterirler. Rüzgardan fazla hoşlanmamasına rağmen havadar yerleri fazlaca severler. Havasız yerlerde bitki gelişimi yavaşlar ve bitkide çeşitli mantar hastalığı görülmeye başlar. Kereviz toprak isteği açısından pek seçici olmamasının yanında derin bünyeli kumlu tınlı toprakları fazlaca sever ve bitki en ideal gelişimini bu topraklarda yapar. Killi toprakları pek sevmez killi topraklarda bitki yumruları iyi gelişme gösteremez ve küçük kalır. Yetiştirilen toprakta humus miktarı arttıkça yumrunun büyüklüğü ve kalitesi de buna paralel olarak artar. Kereviz suyu seven bitkilerdendir. Suyun az olduğu yerlerde gelişiminde ciddi şekilde yavaşlamalar meydana gelir. Yumrular da küçülmeler meydana gelir. Köklerde fazla suda kalmamalı fazla su köklerde çürümelere neden olmaktadır. Bitkinin dikiminden sonra ihtiyacı olan su aksatılmadan verilmelidir. Yazın dikimin gerçekleştiği durumlarda kasım ayına kadar bitki suya fazlaca ihtiyaç duymaktadır.

Kereviz Tüketmenin Vücuda Faydaları

  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir.
  • Afrodizyak etkisi bulunmaktadır.
  • Zararlı maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.
  • Sinir sistemini kuvvetlendirir.
  • Hastalıklara karşı vücut direncini arttırır.

Kereviz Yetiştiriciliğinde Hastalıklar ve Zararlılar

Yaprak Beneklenmesi: Yapraklarda kahverengi beneklerin oluşmasına sebep olur. Çiçek tohumları yağış ve sulama ile yayılır.

Havuç Kök Sineği: Beyaz larvalar kök üzerinde küçük tüneller oluşturarak yuva yaparlar. Yılda birden fazla üreme gösteren bu sinek ileriki safhalarda ürün çürümesine sebep olur.

Fidan Biti: Bu zararlı bitkide şekil bozukluğu, büyümenin durması gibi olumsuz etkilere sebep olur.

Sclerotinia Kök Çürümesi: Kök üzerinde kahverengi-siyah benekler oluşur. Bu problem çoğunlukla soğuk ve yağışlı mevsimlerde sık görülür.

Siyah Kalp: Bu hastalık diğer hastalık türlerine oranla bitkiye çok daha fazla zarar vermektedir. Ana yaprakların çürümesi ile ortaya çıkıp ilerleyen safhalarda kökün etkilenmesine neden olur.

 

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir