Karanfil

  • Whatsapp

Gerek ülkemizin iklim özelliklerinin karanfil yetiştiriciliğine uygun olması gerekse de ihracatta önemli bir paya sahip olması sebebiyle karanfil yetiştiriciliği ülkemiz ekonomisinde önemli bir yere sahiptir. Ülkemizde ortalama kesme çiçek üretiminin %60’ını karanfil oluşturmaktadır. Türkiye piyasasında 80-100 milyon arası karanfil satıldığı düşünülmektedir. Yaklaşık 2000 yıldır insanlar tarafından karanfil bitkisinin üretimi yapıldığı varsayılmaktadır. Özellikle küçük aile işletmeleri tarafından yoğun bir şekilde üretilmektedir. Ülkemizde Akdeniz bölgesi karanfil yetiştiriciliğinde birinci sırada yer almaktadır. Bunun nedeni ise Akdeniz bölgesinin bol ışıklı ve sıcak olmasından dolayı ilave bir ısınma ihtiyacının olmamasından dolayıdır. Doğal ortamında haziran-ağustos ayları arasında çiçek açan karanfil bitkisinin keskin kokulu ve kırmızı renkli çiçeklere sahiptir. Boyları 60-90 cm arasında değişiklik göstermektedir.

Karanfil Çiçeğinin Ekolojik İstekleri

Karanfil Yetiştiriciliğinde, gerek bitkinin büyümesi gerekse de uzun ömürlü olması için gerekli ekolojik isteklerin başında ortam sıcaklığı gelmektedir. Karanfil bitkisinin kaliteli olması için özellikle gece-gündüz sıcaklığının çok iyi ayarlanması ve ayarlanan seviyede sıcaklığın sabit tutulması gereklidir. Karanfil bitkisinin çiçek tomurcuğunun erken oluşması için gece sıcaklığı 4 derece civarında olmalıdır. Fakat oluşan tomurcuğun gelişim göstermesi için daha yüksek derecedeki sıcaklıklara gereksinim duyulmaktadır. Karanfil yetiştirilen ortamın gece sıcaklığı istenilen seviyeden düşük olursa kalite düşer ve bitkinin çiçek renginde bozulmalar meydana gelir. Sıcaklık dışında bitkiden istenilen verimin alınması için dikkat edilmesi gereken ikinci unsur da ışıktır. Karanfil bitkisi ışığa en fazla gereksinim duyan bitki türlerindendir. Bol ışıklı bölgelerde yetişen karanfillerde kuru madde yapımı artar ancak yaz ayındaki çok yüksek sıcaklıklardan da bitkiyi korumak gerekmektedir. Sıcaklığın çok yüksek olduğu dönemlerde gölgeleme yöntemi  ile sıcağın olumsuz etkisi minimize edilebilmektedir.  Karanfil yetiştirilen ortamın çok fazla nemli olması pek tercih edilmez ama toprağının nemli olması bitkinin gelişiminde olumlu bir etkiye sahiptir. Bunlara ilave olarak karanfil yetiştirilen seraları çok iyi şekilde havalandırılması gerekmektedir. Özellikle yapımında plastik malzeme fazla kullanılan seraların havalandırma konusunda çok daha hassas olmaları gerekmektedir. Genel anlamda karanfil bitkisi yaz aylarında 3 günde bir kış aylarında ise 10-15 günlük periyotlarla sulanması en uygun olanıdır.

Karanfil Yetiştiriciliğinde Hastalık ve Zararlılara Karşı Alınabilecek Önlemler

  • Dikim gerçekleştirileceği seranın temizliği etkin şekilde yapılmalıdır.
  • Sera nemi sık sık kontrol edilmelidir.
  • Çevredeki yabanı otlar sıklıkla temizlenmelidir.
  • Seralardaki drenaj iyi yapılmalıdır.

Yukarıda belirtilen maddelere dikkat edilerek sera alanı oluşturulup ve gerekli alt yapı hazırlanırsa karanfil bitkisinden alınan verim de buna paralel olarak maksimum seviyelere çıkacaktır.

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir