Kaktüs

  • Whatsapp

Bitki familyasının güzide üyelerinden olan Kaktüs’ün ana vatanı Amerika Kıtası ve o bölgedeki adalar olmasına karşın en fazla Kaktüs çeşitliliği Meksika’da  olup bu çeşitlilik Peru’ya kadar uzanmaktadır. Botanik adı ‘’Cactus’’olan,‘’Cactaceae’’familyası içinde yer alan bu bitki ismini Yunanca’da ‘’Dikenli bitki’’ anlamına gelen ‘’Kaktos’’kelimesinden almaktadır. İsminden de anlaşıldığı üzere yaprakları kaybolup gerileyen bitkinin yapraklarının yerini dikenler almıştır. Dikenleri düz-uzun,çengelli-taraklı  ve renli-beyaz saç şeklide olabilmektedir. Bu bitki ile Avrupa ülkelerinin tanışması ise 17.yüzyılda olmuştur.

Kaktüs Bitkisinin Ekolojik İstekleri        

Kaktüsler de diğer tüm bitkilerde olduğu gibi genelde yaz döneminde büyür kış döneminde ise dinlenme evresine geçerler. Kaktüsler için en ideal gelişim sıcaklığı 16 derecedir. Ancak çok farklı iklimlerde yetişebildiğinden daha tropik bölgelerde 21-32 derece arasında da Kaktüs bitkisinin görülmesi mümkündür. Genelde pek soğuğu sevmeyen bu bitkiler az miktarda da olsa gece gündüz sıcaklık farklarının yüksek olduğu daha karasal bölgelerde 0 dereceye kadar inen sıcaklıklarda bile dayanabilirler. Ancak bu denli düşük sıcaklıklar belli bir süreden sonra  bitkinin özellikle yeni gelişmekte olan bölümlerine ciddi zararlar verir ve zamanla bitkinin tamamen ölmesine neden olur. Genelde kuru havaları seven Kaktüsler için en ideal nem oranı %50-60 aralığıdır. Neredeyse tüm Kaktüs çeşitleri sağlıklı olabilmek adına bilhassa büyüme evrelerinde ışıklı ortamı ihtiyaç duyarlar. Yine de bu bitkilerinin her bir türünün ışıkla ve güneşle olan ilişkileri birbirinden farklılık göstermektedir. Bazı türler nispeten de olsa ışıksız ortama uyum sağlayabildikleri gibi genel bir çoğunluğu için ışık ve güneş gelişimleri için elzemdir. Özellikle evde beslenen Kaktüs türleri evin güneş gören kısmında muhafaza edilmeleri bu bitkinin gelişimi ve devamlılığı üzerinde pozitif bir etki yaratacaktır.

Tüm canlılarda olduğu gibi kaktüslerde de sulama gelişim ve bitkinin uzun ömürlü olmasında en önemli etkendir. Kaktüs bitkisi sulaması için en ideal zaman sabahın erken saatleri veya akşamüstüdür. Bunun sebebi ise güneşin daha dik açılarla yeryüzüne düştüğü öğle saatlerde yapılacak sulama bu bitkinin yapraklarının yanmasına neden olabilmektedir. Çoğu Kaktüs türü kuru havayı severken istisnai de olsa epifitikler olarak adlandırılan tropik bir tür sıcak ve nemli ortamları sever. Kaktüsler susuz kaldığı dönemlerde büyüme ve gelişmeye ara vererek dinlenme evresine geçerler. Dinlenme evresinde bitkinin yapraklarında buruşma görülürken sulama gerçekleştikten sonra buruşan yapraklar eski canlı halini alırlar. Çoğu bitkiye yılın belli dönemlerinde budama işlemi yapılırken kaktüslerde budama olmaz sadece çürüyen ve kuruyan kısımlar arındırmaları gerekmektedir.

Kaktüslerin bakımı, birçok bitkiye göre bu bitkilerin büyümesi çok daha yavaş bir şekilde seyretmektedir. Bu yüzden kaktüslerin saksıların 3-4 yılda bir değiştirilmesi gelişimleri ve devamlılıkları için en uygun olanıdır. Kimi kaktüsler biraz daha hızlı büyüme gösterebilirler bu durumda ise saksılarının 2-3 yılda bir değiştirilmesi gerekir. Yetiştirilen saksı ve Kaktüs minyon ölçülerde ise bu saksılarında her yıl değiştirilmesi gereklidir. Tüm türlerde saksı ve toprak değişimi için en ideal dönem ilkbahar dönemi mart ve nisan aylarıdır.

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir