İpek (Kedi Tırnağı-Portulaca)

  • Whatsapp

Doğal olarak tropik ve subtropik alanlarda yetiştiriciliği yapılan ipek bitkisi, anavatanı Brezilya olan bitkinin 60 kadar türü olduğu bilinmektedir. 10-15 cm civarında uzunluğa erişebilirler. Sürgünleri toprağa yayılan ve toprağın üzerini örten bir yapıya sahiptir. Tek yıllık etli bir bitki türü olarak karşımıza çıkan ipek bitkisi, açık renkli, çok uzun olmayan, iğne yaprakları, çardak güllerini benzeyen yalınkat ya da katmerli, çok alımlı ve bilhassa estetik açıdan albenisi oldukça yüksek çiçeklere sahip bir bitkidir. Turuncu, pembe, sarı, beyaz, leylak ve somon renklerde çiçeklere sahiptir. Haziran ortalarından eylül sonuna kadar çiçekli kalan bitkinin semizotu diye bilinen ve sebze olarak mutfaklarımızda sıklıkla kullanılan bir türü de bulunmaktadır. Tohumları şubat sonu mart başında direk bahçenin istenilen bölgesine yere veya yastıklara seyrek olarak ekilmelidirler. Çimlenme oluştuktan sonra fideleri ilk gelişme evresinde, topak kesinlikle fazla nemli olmamalıdır. Pythium ve yaprak bitler ipek bitkisi yetiştiriciliğinde sıklıkla görülen hastalık ve zararlılar olarak karşımıza çıkmaktadır.

İpek (Kedi Tırnağı-Portulaca) Yetiştiriciliğinde Ekolojik İstekler

Bilhassa subtopik iklimin hüküm sürdüğü yazları sıcak ve kurak geçen yerlerde en iyi şekilde gelişim gösterirler. Yetiştirilmesi çok kolay olan ipek bitkisinin toprak bakımından da pek seçiciliği bulunmamaktadır. Yine de daha verimli ve iyi sonuçlar alabilmek adına hafifçe gübrelenmiş, kumlu topraklarda çok iyi gelişim göstermektedir. İpek bitkisi genel itibariyle rutubeti pek sevmeyen bitkiler arasında yer almaktadır. Yetiştiriciliği kolay olduğu için park ve bahçelerde sıklıkla yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bilhassa toprağı işlenmemiş yerlerde yetiştirilmesi çok daha uygundur. Kişisel olarak balkon ve teraslarda da rahatlıkla yetiştirilebilmektedir.

En Sık Yetiştirilen İpek (Kedi Tırnağı-Portulaca) Türleri

Portulaca Grandiflora: Ana vatanı Güney Amerika olan tür tek yıllık bir bitkidir. Yaz ve sonbahar arasındaki dönemde çiçeklenmeye başlamaktadır. Çiçeğin renginde genelde sarı, beyaz, kırmızı, pembe renkler hakimdir. Yaprakları etli ve yuvarlak yapıdadır. Mart ayında ekimi yapılacaksa serada mayıs ayında yapılacaksa dışarıda ekimi yapılmalıdır.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir