Hasekiküpesi (Aguilegia)

  • Whatsapp

Ülkemizde bilhassa Anadolu’nun iç kesimlerinde doğal olarak yetişme alanın bulunan hasekiküpesi bitkisi, düğün çiçeğigiller familyasına ait bit bitkidir. Hasekiküpesi bitkisi ismini görüntüsünden alan çok güzel bir bitkidir. Kuzey Amerika, Asya ve Orta Avrupa bu bitkinin Dünya üzerinde yetiştiriciliğinin en fazla yapıldığı yer olarak karşımıza çıkmaktadır. Hasekiküpesi bitkisinin bilimsel adı Latince kartal anlamına gelen aquila sözcüğünden gelmektedir. Estetik açıdan çok hoş bir görüntüye sahip olup oldukça dayanıklı ve uzun ömürlü bir bitkidir. Otsu ve çok yıllık bitki grubunda yer alan hasekiküpesi bitkisi ülkemizde daha çok süs bitkisi olarak kullanılmaktadır. 40-90 cm aralığında boya sahip olabilirler. Çok güçlü yapıda kök sistemine sahip olduğundan iyi gelişim gösterip yerini sevmesi durumunda çok daha verimli büyüme göstermektedir. Yaz başından itibaren bitki çiçeklenmeye başlamaktadır. Genelde mavi rengin yoğun olduğu taç yaprağı sistemine sahiptir.

Hasekiküpesi Bitkisi Yetiştiriciliğinde Ekolojik İstekler

Ilıman iklimde yetişmekten oldukça hoşlanan bir bitki olarak karşımıza çıkan hasekiküpesi bitkisi, bu özelliğinden ötürü ülkemiziz birçok bölgesinde kendine yetişme alanı bulabilmektedir. Bol güneş alan bölgelerde de yetişebilen hasekiküpesi bitkisi ancak hafif gölgelik ve nemli ortamlarda çok daha etkin bir şekilde gelişme gösterebilmektedir. 18-20 dereceler arası hasekiküpesi için en ideal sıcaklık dereceleridir. Genel olarak kış mevsimine son derece dayanıklıdır. Ancak yine de kışların çok çetin geçtiği bölgelerdeki yetiştiriciliğinde toprak yüzeyine saman ve toprak gibi bitkinin köklerini soğuktan koruyacak malzemeler kaplanmalıdır. Nemli, serin, geçirgen, derin topraklar en iyi gelişim gösterdiği topraklardır. İyice gübrelenmiş kumsal topraklarda çok iyi yetişmektedir. Suyu çok seven bir bitki olduğundan bilhassa yaz aylarında düzenli sulanması gerekmektedir. Toprağının sürekli nemli kalmasına azami özen göstermek gerekmektedir.

Hasekiküpesi Bitkisinin Bakım İşlemleri ve Peyzajda Kullanımı

Mayıs ve Ağustos ayları arasında haftada bir kere kompoze gübre suda eritilerek verilmelidir. Verilen bu gübreler bitkinin çiçek açma verimini oldukça arttırıcı etmenlerdendir. Çiçek verimi bittikten sonra dalları budanmalıdır. Herhangi bir kısıtlama olmadan bahçeni her yerinde yetiştiriciliği rahatlıkla yapılabilmektedir. Daha çok park ve bahçelerde, duvar kenarlıklarında yetiştirilir. Daha kısa yapıda olanlar kaya bahçeleri için uygunken daha uzun ve zarif yapıda olanlar kesme çiçekçilikte ve gül vb. çiçeklerin kombin edilmesinde yoğun olarak kullanılmaktadır.

Yaygın Olarak Yetiştirilen Hasekiküpesi Türleri

  • Aquilegia hybrida
  • Aquilegia vulgaris
  •  Aquilegia skinneri
  • Aquilegia longissima
  •  Aquilegia haylodgensis
  • Aquilegia courulea
  • Aquilegia chrysantha

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir