Filbahri (Philedelphus)

  • Whatsapp

Anavatanı Güney doğu Amerika olan Filbahri bitkisi, fındık renginde ince dallara sahip olup alttan itibaren dallanan bir bitkidir. 1,5-2 m arasında bir uzunluğa sahiptirler. Bitkinin çiçekleri beyaz renktedir. Çiçeklenme bir yıllık sürgünler üzerinde olmaktadır. Diğer bitki türlerine nazaran çiçekleri daha büyüktür. Filbahri bitkisi bünyesinde çiçek olduğu zaman ayrı bünyesinde çiçek olmadığı zaman ayrı güzel bir yapıdadır. Çiçeksiz kaldığı dönem kendine has farklı bir forma sahip olmaktadır. Aşağı sarkan ve yayılan dalları ile vazoyu andıran bir yapıya bürünmektedir. Kendine has portakalı andıran çok hoş bir kokuya sahiptir. İlkbahar döneminde çiçek açar ve çiçek açma aşaması bittikten sonra bitki budamaya tabi tutulmalıdır. Çiçeklerinin beyaz renkte ve masumluğu temsil etmesinden ötürü ülkemizde düğün çiçeği olarak da adlandırılmaktadır. Daha çok çalı formunda iken ağaççık formunda olanlarına da rastlamak mümkündür.  İlkbahar ve yaz dönemlerinde alınan otsu ve yarı otsu yapıdaki çelikler soğuk cam seralarda üretim işlemine tabi tutularak filbahri bitkisinin üretimi gerçekleşmiş olur.

Filbahri Bitkisinin Bakım İşlemleri ve Peyzajda Kullanımı   

Sonbahar mevsiminde yaşlı ve kötü dallar budanma işlemine tabi tutularak bitkiden arındırılmalıdır. Belli aralıklarla mineral besim maddesi takviyesi yapılmalıdır. Bu yapılan doğal besin takviyeleri bitkinin daha verimli ve uzun ömürlü olması ile doğrudan alakalıdır. Genel olarak suyu seven bitkilerden olduğu için düzenli sulama yapılmalıdır. Daha çok park ve bahçelerde yetiştirilen filbahri bitkisi tek olarak yetiştiriciliğinin yapılabildiği gibi gruplar halinde yetiştirilmeye de son derece uygundur. Çit bitkisi olarak bahçelerin etrafının düzenlenmesinde ve kesme çiçekçilikte de tercih edilmektedir.

Hasekiküpesi Bitkisi Hakkında Genel Bilgi

Tipik bir ılıman iklim bitkisi olarak karşımıza çıkan filbahri bitkisi, güneşli ve kısmı gölgeli diye ifade edilen alanlarda yetiştirilmekten hoşlanmaktadır. Güneşi seven bir bitki olmasına rağmen yine de güneydeki yetiştiriciliğinde daha çok yarı gölge alanlar tercih edilmelidir. Kışın don olaylarına karşı dayanıklı bir yapıdadır. Killi, besin maddelerince zengin ve nemli olan her türlü toprak türünde çok iyi gelişim göstermektedir. Bu yüzden yetiştiriciliği yapılması planlanan yerin toprağında bu üç hususa çok dikkat edilmesi gerekmektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir