Domates(Lycopersicon Esculentum)

  • Whatsapp

Domates, tüm Dünyada meyvesi yenilen, en fazla üretim alanına ve tüketim miktarına sahip meyvelerin başında gelmektedir. Genelde çoğu kişi domatesi sebze olarak bilirken aslında domates meyve türleri içinde yer almaktadır. Türkiye’de tüm tarım yapılan alanlarda açıkta yetiştirebilme olanağına sahip olunan domates meyvesinin, ana vatanı Güney Amerika ülkeridir (Peru ve Ekvator). Domates sebzesinin ilk defa üretimi Meksikalılar tarafında yapılmış olup daha sonra yeni Dünyanın keşfinden sonra Amerika kıtasında yayılmaya başlamış olup ülkemizde ise domatesle ilk tanışma 1900’lü yıllarda Adana ilimizde üretilmeye başlanması ile olmuştur. Birçok alanda kullanılan domates meyvesi, Tüm Dünyada gerek taze olarak gerekse de yemeklerde diğer sebzelerle beraber pişirilerek kullanılabilmektedir. Salça yapımında kullanılması, ketçap yapımında kullanılması, kurutularak ve dondurularak kullanılması belli başlı kullanım alanlarındandır.

Domates Yetiştiriciliğinde Ekolojik İstekleri

Sıcak ve ılıman iklimin temel tüm temel özelliklerini taşıyan domates meyvesi, yetiştirildiği alanda sıcaklığın sıfırın altını gördüğü durumlarda bitki tamamen ölür. Bu yüzden özellikle ilkbaharda fidelerin ekimi gerçekleştirilirken don olaylarının bitmiş olmasına çok dikkat edilmelidir. Domates yetiştiriciliğinde gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkının 6 ile 8 derece olması domatesin gelişmesi için son derece önemlidir. Gündüz 19-26 arasındaki sıcaklıklar gece içinse de 14-18 arasındaki sıcaklıklar istenilen sıcaklık dereceleridir. Domates derin, geçirgen ve humus ve besin öğeleri açısından zengin, su tutma özelliği iyi olan topraklarda yetiştirilmeye uygundur. Fideler toprağa dikildikten sonra iki hafta sonra ilk çapalama işlemi yapılmalıdır. 2 veya 3 hafta sonrasında ise ikinci çapalama işlemi yapılmalıdır. Domates nemi seven bitkiler grubundadır. Suyun yetersiz olduğu olduğu durumlarda üst yapraklarda kıvrılmalar meydana gelmektedir. Ancak nemin çok fazla olduğu topraklarda ise bitkiler hastalanır, Domates dikiminden hasat sonuna kadar geçen süre zarfında ortalama 650-1100 mm arasında su tüketmektedir.

Domates Yetiştiriciliğinde Karşılaşılan Hastalıklar

Fungal Hastalıklar: Domates yaprak küfü, beyaz çürüklük, kurşuni küf hastalığı

Domateste Bakteriyel Hastalıklar: Bakteriyel kanser ve solgunluk, bakteriyel leke, bakteriyel benek hastalığı

Virüs Hastalıkları: Lekeli solgunluk virüsü, mozaik virüsü, sarı yaprak kıvırcık virüsü

Domatesin İnsan Vücuduna Faydaları

  • Tansiyonu dengeler
  • Kalp krizi riskini azaltır
  • Birçok kanser türü üzerinde etkili olduğu vurgulanmaktadır
  • Kabızlığın giderilmesine yardımcı olur
  • Hamilelik döneminde kullanıldığında içerisindeki folik asit sebebiyle anne ve bebek sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
  • Kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur.
  • Cilt sağlığı üzerinde etkilidir.
  • Göz sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir