Defne (Laurus Nobilis)

  • Whatsapp

Akdeniz ikliminin en temel öğelerinden olan Defne, Lauraceae familyasından olup, 3-10 m arası boya ulaşabilen ancak bazı kaynaklar uygun şartların oluştuğu durumlarda 15-20 m uzunluğa ulaştığı da görülmektedir. İnsanlığın var oluşundan beri süre gelen eşsiz bitkilerdendir. Defneyaprağı tarihin ilk yıllarından beri zafer şöhret ve devletlerarası barışın sembolü olarak kullanılmıştır. Günümüzde dahi yüksek rütbeli bazı askerlerin üniformalarında defneyaprağı simgesine rastlamak mümkündür. Akdeniz Defnesi, isminden de anlaşılacağı üzere bir maki bitkisi olup, yaz-kış yaprağını dökmeyen yani dört mevsim yeşil kalan bitkilerdir. Bu özelliği onu birçok bitki türünden ayırmaktadır. Defne’nin en yoğun olduğu yerler; başta Türkiye olmak üzere Yunanistan, İtalya, Portekiz ve Kanarya adaları ve çevresidir. Türkiye’de Doğu Karadeniz’den İskenderun’a varan sahil şeridinde tekil veya çoğul kümeler halinde gelişim gösterirler. Dünyada en önemli defne ithalatçısı olan Türkiye, defneyaprağını dışsatım ürünü olarak kullanan nadir ülkelerdendir ve Dünyadaki defne gereksiniminin %90’ını tek başına elde etmektedir.

Defne Bitkisinin Ekolojik İstekleri

Çiçeklenme dönemi iklim özelliklerine göre farklılık göstermekle birlikte genelde Mart ve Mayıs aylarında görülmektedir. Defne bitkisinde erkek ve dişi çiçekler ayrı ayrı ağaçlarda yer almaktadırlar. Erkek çiçekler dişilere nazaran daha sarı bir renge sahiptirler. Defne yetiştiriciliğinde verim ve uzun yıllar katkı alabilmek adına bitkinin yetiştirileceği toprağın; kumlu, kumlu balçık ve kireçli kısacası kırmızı Akdeniz toprağı özelliğinde olmalıdır. Defne bitkisinin fideden dikimi oldukça riskli olup (kuruma ihtimali çok yüksek) genelde yer değişikliğinden pek hoşlanmayan bitkilerin başında gelirler. Tohum ekim işleminden önce toprağa birkaç gün öncesinden sığır gübresi verip toprağa bu gübreyi iyice karıştırmak çok yararlı olacaktır. Ekilen defnelerde yaprak oluşmaya başlayınca; Özellikle ilkbahar ve yaz aylarında dipleri kurudukça dibinden sık sık su verilmelidir. Fakat kış ayı geldiğinde bu sulama işlemi ayda bir kere seviyelerine düşürülmelidir çünkü defneler yağmur sularını depolayabilme özelliğine sahiptirler.

Defne Bitkisinin Kullanım Alanları

Özellikle taze ve kurutulmuş yaprakları baharat ve aromatik bir tat vermek amacıyla çorbalarda, balık ve et yemekleri başta olmak üzere gıda sektöründe sıkça kullanılmaktadır. Halk arasında defneyaprağının kalp hastalıkları, sindirim sistemi ve astıma iyi geldiğini söylenmektedir. Ayrıca terletici, antiseptik ve midevi özelliklerinden ötürü iştahsızlık, hazımsızlık ve bronşitin tedavisinde etkin olarak kullanılmaktadır.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir