Begonya (Begonia)

  • Whatsapp

Dünyada yaklaşık 900 türü mevcut olan begonya bitkisi, ülkemizde de sıklıkla yetiştiriciliği yapılan ve albenisi çok yüksek olan süs bitkileri arasındadır. Genelde bahçe ve teraslarımızda daha çok hobi amaçlı beslemiş olduğumuz türler ‘’Begonia Semperflorens’’ ve ‘’Begonia Tubereux’’ cinsleridir. Begonyalar çok farklı amaçlarla yetiştiriciliği yapılan süs bitkileri arasında yer almaktadır. Bazı kişiler tarafından çiçekleri için bazıları açısından da süslü göze çok hoş gelen yaprakları için begonya yetiştirmektedirler. Ancak ne yazık ki hiçbir türü kışa dayanıklı değildirler. Yumrulu begonyalar taç yapraklara sahiptir. Bitkinin yaprakları açık renkli, hafif parçalı ve dişli, üst yüzeyi tüylü yapıdadır. Çiçekleri kırmızı, pembe, beyaz ve sarı renktedir. Çiçekleri iri ve kokusuz yapıdadır. Yarı gölgeden güneşliye birçok ortamda yetiştiriciliği mümkündür. Askıda, saksıda, dışarıda yetiştiriciliği rahatlıkla yapılabilmektedir. Bilhassa evlerin kuzeye bakan gölge alanlar yetiştirilmesi için en ideal alanlar olarak karşımıza çıkmaktadır.

Yaygın Yetiştirilen Begonya Türleri  

Rex Begonyaları: Yaklaşık 15 cm uzunlukta olan begonya bitkisinin bazıları tüylü yapıdadır. Yaprakları metalik parlaklıkta, çok değişik renklerde olup yetiştiriciliği çok kolay bir bitkidir. Yaprakları düz, çınar yapraklı, oval yapraklı olabilmektedir. Gölge ya da yarı gölge yerlerde yetiştiriciliği yapılmalıdır. Ancak bitkide fazla miktarda yaprak dökülmesi olayı olması durumunda doğrudan güneş almayan ama daha aydınlık yerde muhafaza edilmesi bitkinin gelişimi ve hayatını sürdürebilmesi açısından hayati öneme sahiptir.

Wax Begonyaları : Çiçekleri küçük yalın ya da katmerli yapıdadır. Çok farklı renkleri mevcut olup ev içinde yetiştiriciliğinde çiçekleri yıl boyunca var olduğundan dolayı albenisi oldukça yüksek bir bitki türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Ilıman iklim kuşağında yetiştiriciliğinde kışın yapraklarını dökmeden kalır. En ideal gelişme sıcaklığı 15-21 dereceler arasındaki sıcaklıklardır. Yarı gölge yerlerde yetiştirilmesi en ideal durumken güneşli alanlarda da yetiştirilebilme olanağına sahiptir. Yazın bol su verilmeli bilhassa çok sıcak zamanlarda yapraklarına su püskürtüp su ile teması sağlanmalıdır. Kışın verilecek su miktarı azaltılmalıdır. Kuruyan ve çürüyen yapraklar kesilip uzaklaştırılmalıdır.

Begonya Yetiştiriciliğinde Ekolojik İstekler

Begonya bitkisi, çok soğuklardan hoşlanmadığı gibi çok sıcak havalardan da pek hoşlanmamaktadır. Gelişimi için ekstra sıcaklık değerlerine gerek duymamaktadır. Gelişimi için oda sıcaklığı kafi gelmektedir. Kış aylarında ise bulunduğu ortamın sıcaklığı 14-15 derecenin altına inmemelidir. Aydınlık bir köşede muhafaza edilmelidir. Direkt güneş ışığına maruz bırakılmamalıdır. Orta kireçli fakir, kumlu-tınlı topraklarda alüvyonlu ve organik maddelerce zengin topraklara kadar birçok toprak türünde yetiştiriciliği rahatlıkla yapılabilmektedir. Yaz aylarında bitki asla susuz bırakılmamalı günde en az 2 kere sulamaya ihtiyaç duymaktadır. Kış aylarında bitki aşırı soğuklardan korunmalıdır.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir