Avokado (Persea Americana Mill.)

  • Whatsapp

Meksika’nın merkez ve doğusunda bulunan dağlık alandan başlayarak Guatemala ve Orta Amerika’nın pasifik sahilleri boyunca geniş bir coğrafi alana yayılan çok farklı bir görünüşe sahip bir ağaçtır. Avokado ismi İspanyolca’dan türemiş ve genelde ‘’Amerikan Armudu’’ olarak da adlandırılmaktadır. Avokado genellikle yayvan, bazen dikine gelişim gösteren sürekli yeşil kalan ve 5-20 metre arasında yükseklikte olan bir ağaçtır. Kırılgan yapıda olduğundan ötürü şiddetli rüzgarlara karşı fazlaca hassastır. Yaprakları koyu yeşil renkte olup oval ve mızrağımsı şekildedir. Yaprak uzunlukları 6,5-37,5 cm arasında değişiklik göstermektedir. Olgunlaşmamış olan yaprakların rengi oluşan yapraklara nazaran rengi açık yeşildir. Avokado meyveleri değişik, şekil, renk ve büyüklüktedir. Meyve büyüklüğü 200-600 gram arasında farklılık göstermektedir. Meyveler armut şeklinde olabildiği gibi yuvarlak ve oval şeklinde de olabilmektedir. Avokado yetiştiriciliği, Türkiye’nin Akdeniz sahil kuşağındaki alanlar da yetiştirilmesi son derece uygun olduğu için ürünün üretimi son yıllarda hızla artmaktadır. Türkiye’de avokado üretiminin yaklaşık %60-65’i Antalya’da %30-35’i Mersin de geriye kalan çok az miktarda Muğla ve Hatay illerinde üretilmektedir. Antalya’daki üretimin yarısından fazlası Alanya ve Gazipaşa ilçelerinde yapılmaktadır.

Avokado Yetiştiriciliğinde Ekolojik İstekler

Avokado yetiştiriciliğinin yapılacağı bahçe kuvvetli rüzgarlara maruz kalmayacak ve mümkünse fazla soğuk olmayacak alanlar seçilmelidir. Avokado ilkbahar ve kış geç donlarından, çiçeklenme ve meyve oluşum döneminde düşük sıcaklıklardan, ani sıcaklık değişimlerinden, ani esen şiddetli rüzgarlardan fazlaca etkilenmektedir.  Avokado meyvesi, toprak isteği bakımından pek seçici değildir. Hafiften ağır bünyeli topraklara kadar değişen toprak türlerinde yetişebilmektedir. Yine de gelişimleri için en uygun toprak türleri; drenajı iyi olan, derin, özellikle kumlu-tınlı ve alüvyal topraklarda en verimli şekilde yetiştirilebilmektedir. Avokado ağaçları özellikle yağmur sularının etkinliğini kaybettiği dönemlerde ilave sulamaya ihtiyaç duymaktadır. Bahçe kurulacak yerde mutlaka yeterli ve kaliteli sulama suyuna gereksinim vardır. Avokado ağaçları tuzlara son derece duyarlıdır. Sulama miktarı ve sulama sıklığı; iklim toprak özelliğine, ağacın büyüklüğüne göre farklılık arz etmektedir. Sulama genelde bahsedilen özelliklere göre 7-20 gün arasında yapılmalıdır. Eğer yeteri kadar sulama yapılmazsa meyvelerde şiddetli meyve dökülmeleri görülür.

Avokado Tüketmenin Vücuda Yararları

  • A, C, E vitaminleri yönünden oldukça zengindir.
  • Lutein ve Glutathion gibi güçlü antioksidanları bünyesinde barındırır.
  • Kalp ve damar sağlığı üzerinde olumlu etkiye sahiptir.
  • Kandaki kötü kolesterolün düşmesine yardımcı olur.
  • Zararlı toksinlerin vücuttan atılmasını sağlar.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Hücre yenilenmesinde etkin rol oynar.

Avokado Yetiştiriciliğinde Hastalık ve Zararlılar

Dünyada avokado yetiştiriciliğinde pek çok hastalık ve zararlılar bulunmasına rağmen Türkiye’de üretimi çok eskiye dayanmadığından ötürü kısmen de olsa daha az hastalık ve zararlılar görülür. Sık sık gerekli kontroller ve ilaçlamalar yapılarak hastalık ve zararlıların önüne geçmek mümkündür.

 

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir